Fanerat med jakaranda, rosentä och infärgat lövträ. Lister av mässing. I kortsarg låda. Signerad undertill "L MOREAU (Louis Moreau, mästare i Paris 1764-1791), samt märkt "JME"(Jurés-Menuisiers-Ebénistes, fransk skråstämpel). Längd 50, bredd 31, höjd 71,5 cm. Nyckel medföljer.