1248A
735729

KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Stockholmsarbeten, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
6 540 - 6 980 EUR
6 840 - 7 300 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Skaft i form av antikiserande kvinnofigur på kolonnformat postament med parställda pantrar. Höjd 56 cm.

Christian Laine med flera, Rosendals slott, Värnamo, 2003, jämför kandelaber sid. 155.