Madeleine Pyk – en samling F769
1298
709704

PRYDNADSURNOR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Marmor, förgylld och patinerad brons, samt medaljonger av biscuit. Reliefdekor av putti och vindruvor. Sockel med medaljongformade antikiserande figurscener. Höjd 34 cm.

En medaljong skadad.

Proveniens

Bukowskis 1887, E. A. Bomans samling, auktion nr 87, katalognummer 113.
Bukowskis 1902, fru Clara Scharps samling, auktion nr 148, katalognummer 137.