445
715797

BÄGARE, av Nils Orstedt, Norrköping 1776.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Delvisk förgylld, på räfflad fot, vågband och stämplad lambrequin, livet med svisselerad blomranka. Höjd 17 cm, vikt 324,5 gram.

Liten bristning i mynningskanten.