781
715470

ÅKDYNA, broderad. "Blomsterdyna". 51 x 102,5 cm. Skåne 1822.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Röd botten med stora polykroma blommor samt inskription: KBD 1822. Senare bakstycke.

Något slitage, smutsig, smärre fläckar, skador och malskador.

Proveniens

Östra Karaby 100, Eslövs kommun.