789
708702

DUK MED ALLIANSVAPEN. Linnedamast. 450 x 206,5 cm. Sverige, invävd datering 1775.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris

Dekor av kransar, stiliserande blombuketter och krönta alliansvapen för adliga ätterna Grönhagen och von Olthoff samt: AMA UT AMERIS. Bordyr med blomfestoner.

Obetydligt slitage, fläckar, smärre skador, obetydliga lagningar.

Proveniens

Major Adam Fredrik Grönhagen (1720-1797) och Ulrika Charlotta von Olthoff (1736-1774). Småland.