790
715428

BRODERI. Korsstygn och petit point. 267,5 x 162,5 cm. Sannolikt England, omkring 1700.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Tre ihopsydda våder. Polykromt mönster med tre stora kolonner och blomranka. Kolonnerna med dekor av exotiska och europeiska figurscener, vilda djur, blomvaser och rökelsekar. Fodrad.

Något slitage och smutsig, fläckar, skador, smärre hål, lagningar.