813
729595

MATTA. Antik Kaukasisk Kelim. 276 x 178,5 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris

Breda polykroma ränder med stora medaljonger med hakornament.

Något slitage, smutsig, smärre fläckar och lagningar.

Jämför Petsopoulos, Yanni: Kilims, Fribourg 1979, plansch 329.