848
664249

MATTA. Antik Östkaukasisk Soumak. 185 x 148,5 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Terrakottamelerad botten med stora polykroma stiliserade palmetter och blommor. Blågrönmelerad huvudbård med blommönster.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar och lagningar. Något skadade kortsidor.

Proveniens

Hovintendent Gösta Stenman (1888-1947), Stockholm.