849
716587

Jenny Nyström

(Sverige, 1854-1946)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Jenny Nyström
(Sverige, 1854-1946)

Flicka med barn i muff

Signerad Jenny Nyström. Akvarell och täckvitt 26,5 x 18 cm.

Förlaga till nyårskort 1911, Axel Eliassons förlag. Kortnr. 1658.

Jenny Nyström är framförallt känd som den konstnär vilken gett jultomten ett ansikte i den svenska bildkonsten. Älskade samt otaliga är de julkort vilka baserats på hennes förlagor.

Den framstående kännaren av Jenny Nyströms konstnärskap Stig Lindholm skriver i inledningen till första delen av hans omfattande verkförteckning:

”Ingen annan konstnär har väl som Jenny Nyström glatt och trollbundit såväl barn som vuxna under mer än hundra år! För visst har Jenny Nyströms teckningar fastnat på våra näthinnor i många generationer […] Än i dag fortsätter hon ju att fascinera oss” (”Jenny Nyströms samlade verk. Med penseln som trollspö. Del I. Årssignerad konst, böcker, kalendrar och tidningar”, 2004, sid 7).

Jenny Nyström inledde emellertid sin långa samt lyckosamma konstnärliga gärning med att arbeta inom det akademiskt skolade måleri som var på modet i Paris vilket påtalats av 1:e antikvarien vid Kalmar Läns Museum Inger Adriansson i förordet till Lindholms verkförteckning:

”Jenny Nyström är Kalmarflickan som for till Paris och som blev en av Sveriges mest kända och älskade konstnärer. Genom sina bilder av julhögtiden har hon format vår syn på hur julen ska firas och hon har gett oss den snälle julklappsutdelande tomten, bilder av de förväntansfulla barnen och hon har satt bilder till alla julens myter och traditioner. Jenny Nyströms konstnärskap innehåller dock så mycket mera, av akademiskt måleri, porträttmåleri och av illustrationer för tidningar och böcker för såväl barn som vuxna”.

Ett gott exempel på det ovan anförda utgörs av ”Konvalescenten” (olja på duk, 154 x 115 cm, utförd i Paris 1884, Nationalmuseum, Stockholm) vilken uppnådde det imponerande slutpriset 800 000 kr. när den såldes på Bukowskis våren 2015 och införlivades med de statliga samlingarna.

Efter vårauktionens framgångsrika försäljning är det med stor glädje som föreliggande auktion innehåller en avdelning med ett varierat samt representativt urval ur Jenny Nyströms produktion.

Förutom kat nr 849:s hjärtvärmande nyårshälsning finns här jul och nyårsrelaterade motiv med snö, granar, snöbollar, barn och domherrar (kat nr 935-940).
Till detta kommer akvarellen med den äppelplockande ”Iduna” samt den väldokumenterade och utställda ”Curt leker med sina kusiner” (deponerad och utställd på Kalmar läns museum, 2001-2014) under kat nr 941 resp. 942 samt goda exempel på Jenny Nyströms begåvning som porträttmålare i olja i form av Vingåkerskulla (kat nr 946) och ”Flickporträtt” (kat nr 947).

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på andra svenska museer.