850
724412

Per Ekström

(Sverige, 1844-1935)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Per Ekström
(Sverige, 1844-1935)

Franskt landskap i solnedgång

Signerad Ekström. Pannå 22 x 27 cm.

Proveniens

Gåva av konstnären till konstnärinnan Signhild Hallström i Frankrike.
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 472, "Internationella vårauktionen", 24 - 27 april 1990, kat nr 40.

Ölands Museum, Himmelsberga, "Per Ekström", 2003.

"Per Ekström", utställningskatalog, Ölands Museum, Himmelsberga, 2003, avbildad sid 29.

För utförligare information v.g. se under kat nr 851.