851
724408

Per Ekström

(Sverige, 1844-1935)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 240 - 3 700 USD
Klubbat pris
35 000 SEK
Per Ekström
(Sverige, 1844-1935)

Skogsmotiv i närheten av Paris

Signerad Ekström och daterad Paris 1878. Duk 32 x 46 cm.

Ölands museum, Himmelsberga, "Per Ekström", 2003.

"Per Ekström", utställningskatalog, Ölands museum, Himmelseberga, 2003, avbildad sid 30.

Per Ekström – med solen i centrum
Precis som många av de konstnärer som påbörjade sin utbildning under 1800-talets andra del började Per Ekström som målarlärling efter att ha visat sin talang i unga år. 1864 skrevs han officiellt in på Konstadkemin och hans tid på akademien kom, som för många andra, att präglas av de nya idéerna kring konst ifrån Frankrike. Liksom sina målarvänner på kontinenten flyttade även Ekström ut sitt staffli i det fria och kom att bli en av förgrundsgestalterna i Sicklakolonin. Det är inte bara med sin pensel som vi känner Ekström utan den gode vännen August Strindberg har tecknat hans porträtt i ”Röda rummet” där Ekström bytt namn till Sellén och konstnärens bohemiska tillvaro beskrivs.

1876 reste Per Ekström till Paris, b.la. understödd av Oskar II, och kom att spendera närmare 15 år i Frankrike, mestadels i Paris och dess utkanter. Mötet med Frankrike och det väl utevecklade friluftsmåleriet där kom att påverka Ekström starkt. I Paris fick han chans att studera Corots upplösta valörmåleri och Ekström skriver hem till vännen och konstnären Olof Hermelin att Corot är ”den störste bland de stora”. I Paris utkanter fann Ekström sina motiv i landskapen och de vattensjuka åkrarna. I den fria naturen fick han obegränsad tillgång till det livsiktiga ljuset som han genom sitt konstnärskap sökte och målade. Redan under sina unga år på Öland var solen och vattenspeglingar ett centralt motiv. Väl åter i Sverige bosatte han sig efter en tid på sin barndoms Öland och skildrade det flacka landskapet i olika stämningslägen. Själv sade han: ”Jag vill alltid måla något liknande jag sett i min barndom”.
De målningar vi har med på höstens auktion är alla fantastiska exempel på Ekströms tid i Frankrike. De visar den eleganta förskjutningen i hans motiv: från symbolladdat akademimåleri till ett impressionistiskt känslolandskap som på många sätt kan sägas vara en tidig version av den modernistiska abstraktionen. Allt med solen i centrum.