877
694666

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
3 000 000 - 3 500 000 SEK
265 000 - 309 000 EUR
276 000 - 322 000 USD
Klubbat pris
4 000 000 SEK
Andreas Rydén
Andreas Rydén
Chefsspecialist konst, Vice VD
+46 (0)728 58 71 39
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Suzanne och en ann' "

Signerad C.L. inom cirkel och daterad 1901. Akvarell 94 x 62,5 cm.

Proveniens

Herr Axel F. Sjögren.
Privat samling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Minnesutställning -Carl Larsson", 6 mars - 5 april 1920, kat nr 169.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning ", september - oktober 1953, kat nr 221.
Amos Andersons Konstmuseum, Helsingfors, "Carl Larsson 1853-1919", 18 oktober 1981 - 10 januari 1982, kat nr 41.
The Brooklyn Museum, New York, "Carl Larsson", 10 november 1982 - 30 januari 1983, kat nr 29 (under titeln "Suzanne and Another").
Blaafarvevaerket i Modum, Norge, "Sommaren med Carl Larsson", 6 maj - 1 oktober 1989, kat nr 43 (under titeln "Suzanne og en ann").
Aarhus Kunstmuseum, "Julen med Carl Larsson", 4 november 1989 - 7 januari 1990.
Nationalmuseum, Stockholm, "Carl Larsson-utställningen", 6 februari - 10 maj, 1992, kat nr 81.
Göteborgs Konstmuseum, "Carl Larsson-utställningen", 6 juni - 30 september 1992, kat nr 81.
Victoria and Albert Museum, London, "Carl and Karin Larsson: Creators of the Swedish Style", 23 oktober 1997 - 18 januari 1998, kat nr 166.
Nordiska Museet, Stockholm, "Karin och Carl Larsson -Konstnärshemmet i Sundborn", 24 oktober 1998 - 5 april 1999, kat nr 152.
Bergen Kunstmuseum, Norge, "Carl Larsson", 1 september - 30 oktober 2005.
Kunsthalle der Hypo-Kulturstiftung, München, "Carl Larsson - Ein schwedisches Märchen", 17 november 2005 - 5 februari 2006.
Blaafarvevaerket i Modum, Norge, "Hipp hipp hurra, 30 år med skandinavisk kunst på Blaafarvevaerket - Chr. Krohg, Carl Larsson, P.S. Krøyer og Håkon Gullvåg", 19 maj - 24 september 2007.
Åbo konstmuseum, "Carl Larsson. Drömmar om harmoni", 16 september 2011 - 8 januari 2012.
Konstmuseet Ateneum, Helsingfors, "Carl Larsson. På spaning efter det goda livet", 10 februari - 29 april 2012.
Ordrupgaard museum, Charlottenlund, Danmark, "Carl Larsson. Det gode liv", 24 september 2014 - 8 februari 2015 (motivet användes som utställningsaffisch).

Carl Larsson, "Das Haus in der Sonne", 1909, avbildad som tecknad illustration sid 63 (under titeln "Susanne und noch jemand").
"Carl Larsson. Skildrad av honom själv i text och bilder. En krönika sammanställd av Harriet och Sven Alfons", 1952, avbildad sid 190.
"Carl Larsson. Skildrad av honom själv. En krönika sammanställd av Harriet och Sven Alfons", 1977, avbildad i färg sid 111.
"Carl Larsson", utställningskatalog, Brooklyn Museum, New York, 1983, upptagen sid 76 (under titeln "Suzanne and Another") samt avbildad helsida i färg som omslagsillustration.
"Carl Larsson 1853 1919", utställningskatalog, Stiftelsen Modums Blaafarvevaerk, Norge, 1989, avbildad helsida i färg sid 91.
"Carl Larsson", utställningskatalog, Nationalmuseum, Stockholm/Göteborgs Konstmuseum, 1992, avbildad i färg sid 103.
Michael Snodin och Elisabet Stavenow-Hidemark, "Carl and Karin Larsson: Creators of the Swedish style", 1997, avbildad i färg sid 155 samt helsida i färg som omslagsillustration.
Michael Snodin och Elisabet Stavenow-Hidemark, "Carl och Karin Larsson. Skapare av ett svenskt ideal", 1998, avbildad i färg sid 155 samt helsida i färg som omslagsillustration.
Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, avbildad helsida i färg sid 292 och upptagen i katalogdelen under år 1901, sid 84 som nr 977.
"Carl Larsson", utställningskatalog, Åbo konstmuseum/Konstmuseet Ateneum, 2011, avbildad helsida i färg sid 38.

Nationalmuseums utställning "Carl Larsson. L’imagier de la Suède" (7 mars – 7 juni 2014) på Petit Palais –Musée des Beaux-Arts de la Ville de Paris betonade, vilket utställningens titel förtydligar, Carl Larssons betydelse som skapare av en bestående bild av Sverige samt det ”typiskt svenska”, vilket framförallt, de franska besökarna tog fasta på med stor förtjusning.

Paris var för övrigt just den stad där Carl Larsson debuterade i internationella utställningssammanhang, vilket skedde på den prestigefulla världsutställningen år 1878. Under en lång samt framgångsrik karriär ställde Carl Larsson därefter ut i otaliga länder.

Intressant nog tillhör Carl Larsson en liten skara skandinaviska konstnärer vars gärning återkommande uppmärksammas internationellt, ändå in i våra dagar. Den senaste utställningen av Carl Larsson, på Ordrupgaard museum i Danmark (24 september 2014 – 8 februari 2015), tilldrog sig sådant intresse att utställningskatalogerna sålde slut.

Ett av de utställda konstverken på Ordrupgaard var "Suzanne och en ann’ ", 1901. Verket ansågs så intressant att det valdes ut till såväl affisch som vykort vilka fanns till försäljning under utställningen.

Akvarellens särställning som en av konstnärens mest intressanta verk från Sundborn har även tidigare lett till stor uppmärksamhet i internationella utställningssammanhang. Redan år 1982 valde The Brooklyn Museum i New York att låta pryda omslaget till sin påkostade katalog inför utställningen "Carl Larsson" (10 november 1982 - 30 januari 1983) med "Suzanne and Another" (som verket omnämndes den gången). Detta förfarande kom att upprepas drygt femton år senare av såväl Victoria and Albert Museum, London ("Carl and Karin Larsson: Creators of the Swedish Style", 23 oktober 1997 - 18 januari 1998) som Nordiska Museet, Stockholm ("Karin och Carl Larsson -Konstnärshemmet i Sundborn", 24 oktober 1998 - 5 april 1999).

Den betagande akvarellen är förknippad med familjen Larssons slutliga flytt till Lilla Hyttnäs i mars 1901. När familjen, som tidigare tillbringat vinterhalvåret i Stockholm, flyttade till Sundborn permanent behövde bostaden utökas. Ett gammalt vedskjul på husets norra sida revs och ersattes med en två våningar hög utbyggnad av den gamla stugan. Utbyggnaden, som förband huvudbyggnaden med den nya ateljén, inrymde, på bottenvåningen skafferi, jungfrukammare och badrum; en våning upp inrättades ett gästrum - det s.k. Gammelrummet - samt ett rum åt den äldsta dottern Suzanne.

I "Suzanne och en ann' " har Carl Larsson fångat den sjutton år gamla dottern i ett ögonblick där hon på egen hand pryder sitt rum med en charmerande blomsterfris med solrosor och irisar i pappans stil. I bakgrunden skymtar två av Sundborns lokala hantverkare fram genom fönsteröppningarna där de står på stegar och arbetar på byggnadens exteriör. En av de har identifierats som målaren Carl Oscar Persson vilken återkommande arbetade för familjen Larsson. Persson skulle senare komma att agera modell för Larsson i akvarellen "Mina vänner snickaren och målaren" (50 x 70 cm, privat ägo), vilken utfördes år 1909 och avbildade såväl Persson som snickaren Hans Arnbom. Denna senare akvarell användes även som titelplansch i "Åt solsidan" (1910) samt den tyskspråkiga versionen "Lasst Licht hinein" (1911), publikationer vilka hjälpte till att bygga upp Carl Larssons rykte som konstnär i såväl Sverige som internationellt.

Nyckeln till Carl Larssons internationella framgångar står, intressant nog, att finna på hemmaplan. Carl och Karin Larssons familjeliv är noga skildrat av konstnären där vi som åskådare lärt känna deras hem och vanor genom otaliga illustrationer och målningar vilka etablerat Carl och Karin som "skapare av ett svenskt ideal".

"Suzanne och en ann’ " torde vara en av Carl Larssons mest kända och avbildade akvareller och har förutom ovan anförda utställningar även dragit stor publik till prestigefulla museer i bl. a. Stockholm, Helsingfors, Bergen, Aarhus, Åbo och München för att bara nämna några anhalter under denna remarkabla resa där mästerverket nu bjuds ut till försäljning efter att ha befunnit sig i en privat samling under en lång rad år.

Formgivare

Läs artikeln här