892
688608

Robert Thegerström

(Sverige, 1857-1919)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Robert Thegerström
(Sverige, 1857-1919)

ROBERT THEGERSTRÖM, duk, signerad R.Thegerström och daterad 1883.

Franskt landskap med vallflicka. 164 x 131 cm.

Duk i behov av omspänning. Duk med genomslag efter spännram a tergo. Omfattande krackelyr. Smärre färgbortfall. Ytterkanter av duk med retuscher mot ramkant. Fernissa, ställvis ymnigt pålagd samt gulnad. Ytsmuts.

Formgivare