49
773166

Ann Eringstam

(Sverige, Född 1977)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 440 - 6 210 EUR
4 630 - 6 480 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Ann Eringstam
(Sverige, Född 1977)

"In search of Wonderland 7", 2011

Signerad Ann Eringstam och numrerad 1/5 a tergo. Digital C-print silikonmonterad på aluminium och akrylglas 50 x 150 cm. Total upplaga 5 + 2 AP.

Proveniens

Galleri Mårtenson & Persson, Stockholm.

Ann Eringstam, "In search of wonderland", 2012, avbildad uppslag.

Sviten "In search of wonderland" har ett mångbottnat uttryck. Kvinnan i bilderna kan ses som en metafor för vårt eget sökande, där våra sinnen själva får uttolka vad vi vill se som kroppsligt eller andligt. Vatten - som hav, som is, som sjöar finns med i de flesta bilderna som en symbol för vår existens, vår urmoder. Utan vatten inget liv.

Rent estetiskt blir Ann Eringstams bilder aldrig sentimentalt inställsamma, trots de romantiska förtecknen, eftersom det allvarliga inslaget konsekvent finns tillgängligt i hennes bildspråk. I hela bildserien "In search of wonderland" är Ann Eringstam även med fysiskt på bilderna, ibland tydligt, ibland knappt synbar som här i #7, där hon syns bland ismassorna till vänster i bilden.

Sedan Eringstams masterexamen i fotografi från Högskolan för fotografi vid Göteborgs universitet 2006, har hon gjort flera utställningar i Sverige, samt i Finland, Frankrike,Tyskland och Nederländerna.

Ann Eringstam är just nu aktuell med separatutställningen "Two sides to a story" (14 april - 21 maj) på Galleri Mårtenson & Persson i Stockholm.