50
789799

Cindy Sherman

(USA, Född 1954)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 510 - 4 380 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Cindy Sherman
(USA, Född 1954)

"Untitled (Madonna)", 1975

Signerad Cindy Sherman och daterad 1975/97 a tergo. Upplaga 100. Gelatinsilverfotografi, bildyta 12,5 x 17,5 cm. Bladstorlek 20,5 x 25 cm.

Gabriele Schor, "Cindy Sherman: The Early Works 1975-1977", 2011, avbildad sid 119, nr. 14.