Contemporary 592

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
6CHRISTO & JEANNE-CLAUDE, "Wrapped book".Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare i New York 1974-75.
31ANDY WARHOL, Jackie Kennedy, ur: "Flash - November 22, 1963".Numrerade upplagan 200 exemplar/Numbered edition of 200.
32ANDY WARHOL, Plate 37, Italian Carbine, ur: "Flash - November 22, 1963".Numrerade upplagan 200 exemplar/Numbered edition of 200.
38ANDY WARHOL, Plate II, ur: "Flash - November 22, 1963".Numrerade upplagan 200 exemplar/Numbered edition of 200.
39ANDY WARHOL, Plate XI, John F. Kennedy, from: "Flash - November 22, 1963".Numrerade upplagan 200 exemplar/Numbered edition of 200.
44WOLFGANG TILLMANS, "Paul, New York", 1994.Detta motiv återfinns i Moderna Museets samlingar.
47ALBERT WATSON, "15 North, Exit 25, Las Vegas, 2001".Omfattas av följerätt (d)
55ALBERT WATSON, "Keith Richards, New York City, 1988".Omfattas av följerätt (d)
59OLA KOLEHMAINEN, "Composition of Collected Reflections", 2007.Signerad Ola Kolehmainen på medföljande certifikat utfärdat av konstnären.
61LEIF-ERIK NYGÅRDS, "Marilyn Monroe photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, June 27th 1962".Enligt fotografen tillhör detta fotografi en upplaga på 7 AP. Inga fler exemplar har tagits fram i den här storleken och tekniken.
69COOPER & GORFER, "Lucie Above Mother", 2014.Omfattas av följerätt (d)
76ALBERT WATSON, "Ziyi Zhang, Los Angeles, 2005".Omfattas av följerätt (d)
86OLA KOLEHMAINEN, "White, Pink, Yellow, Green", 2007.Signerad Ola Kolehmainen på medföljande certifikat utfärdat av konstnären.
104ALBERT WATSON, "Breaunna on Leopard Print Bedspread, Las Vegas Hilton, 2001".Omfattas av följerätt (d)
134NATHALIA EDENMONT, "She is a Dandy", 2015.Omfattas av följerätt (d)
135ALBERT WATSON, "Breunna at Fridge, Budget Suites, Las Vegas", 2000.Omfattas av följerätt (d)
181OSCAR MURILLO, "Untitled".Omfattas av följerätt (d)
184JEAN TINGUELY, "Bascule (EOS) VII".Omfattas av följerätt (d)
234SANDRO CHIA, "Donna con Orsacchiotto".Enligt uppgift från Archivio Chia är detta exemplar ett AP ur en upplag på 3. Certifikat medföljer skulpturen.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
68NICK BRANDT, "Elephant Journey to Water", 2008.

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.