Madeleine Pyk – en samling F769
104
788169

ROCK, kesivävd (kossu). Kina sen Qingdynasti. Höjd 141 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Ljust terrakottafärgat siden med tätt polykromt mönster av femkloiga drakar bland moln och symboler. Nedtill och vid ärmarnas början heliga berget och kraftfulla vågor. Mörkblått kantband med mönster som ovan, vävt med silke och gulmetalltrådar.

Siden och gulmetalltrådar.

Något slitage, fläckar, några missfärgningar, smärre hål, skador och fällningar, något blekt.

Tilläggslista

Några missfärgningar, något blekt.

Proveniens