Madeleine Pyk – en samling F769
361
758351

STEMCUP, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 740 - 7 120 EUR
5 430 - 8 140 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Branta svagt klockformade sidor dekorerade med en lotusscroll och lanca tecken. Den utvikta foten med kopplade tofsar och hängen. Höjd 13,5 cm. Diameter 14,5 cm.

Nagg, samt en brättesspricka.

Proveniens

From the Collection of Dr Sture Larsson.