418
797406

ÅKDYNA (agedyna). Rölakan. 49 x 85,5 cm. Skåne 1800-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
350 - 525 EUR
369 - 553 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Tre stora polykroma åttabladsblommor med medaljong och smärre ornament. Långsidorna med trappstegsformad bård. Sidorna med fransar. Bakstycke.

Obetydligt slitage, något smutsig, obetydliga fläckar. Bakstycket med skada.