441
798964

MATTA. Antik Isfahan. 212 x 141 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Benvit botten med stor polykrom medaljong och blomslingor samt vinrött ramverk med blommor. Bred mörkblåbrunmelerad huvudbård med fåglar och rosranka samt i hörnen blomskålar.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar varav någon stel, smärre lagningar. Långsidorna med trampveck.