450
798966

MATTA. Antik Keshan part silk, s.k. Motachem. 200 x 95,5-108 cm.

Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1 740 - 1 920 EUR
1 830 - 2 010 USD
Klubbat pris

Kamelhårsfärgad botten med stor polykrom medaljong, fåglar, stiliserande blommor och hörnornament. Smal mörkblåmelerad huvudbård med botehmönster och blombuketter.

Ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, fällningar, lagningar, smärre hål. Senare kortsidor.