571
751874

SPEGEL, av Nils Meunier (spegelmakare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Förgylld och bronserad. Dekor av lagergirlander, musselformation och bandrosetter. Signerad "NM". Med Stockholms hallstämpel 1774. Höjd 149, bredd 60 cm.

Ramglas med sprickor, ställvis något anlupet glas.

Proveniens

Claes Adelskiöld (Villagatan 2), därefter Annie Wallenberg.