Förgylld och patinerad brons, samt rödspräcklig marmor. Vitemaljerad urtavla märkt "Blanc Fils Palais Royal". Liggande kvinna och barn i soffa. Längd 31, höjd 37 cm.
Liten dekordel saknas på baksidan, en dekordel lös, en visare saknas, ställvis slitage.