619
779579

BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Förgylld och patinerad brons, samt rödspräcklig marmor. Vitemaljerad urtavla märkt "Blanc Fils Palais Royal". Liggande kvinna och barn i soffa. Längd 31, höjd 37 cm.

Liten dekordel saknas på baksidan, en dekordel lös, en visare saknas, ställvis slitage.