621
756015

BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt "Hauguet à Paris". Sittande kvinna med nothäfte omgiven med musikinstrument. Längd 36, höjd 38 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Ett dekorelement saknas, sockel med skada, ställvis sliten förgyllning. Nyckel finns.