117A
804896

Bertil Bull Hedlund

(Sverige, 1893-1950)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Bertil Bull Hedlund
(Sverige, 1893-1950)

"Les Baigneuses".

Signerad Hedlund-Bull och daterad -22. Troligtvis utförd i Menton, Frankrike. Uppfodrad duk uppfäst på pannå 63 x 54,5 cm.

Uppfodrad duk. Retuscher. Krackelerad. Färgbortfall. Slitage.

Proveniens

Tidigare i direktör Dani Liebenfelds samling, Norrköping.
Privat samling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Liljevalchs Konsthall 1916-1956. Svensk Konstkavalkad. Jubileumsutställning", 21 september - 21 oktober 1956, kat nr 163.

"Konst i svenska hem", vol. II, band 2, upptagen sid 73 under samling 31: "Kapten Dani Liebenfeld, Standard Hotel, Norrköping".
Nils Lindgren, "Bertil Bull Hedlund", SAK, 1952, omnämnd sid 42 och 77-78 samt avbildad helsida i färg, mellan sid 48 och 49.
Sven Alfons och Bo Lindwall (red. Ragnar Josephson), "Svensk konstkrönika under 100 år", 1952, omnämnd samt avbildad.

Katalognumret tillhör konstnärens sparsmakade samt betydelsefulla tidiga produktion och är utförd samma år som Bull Hedlund, i princip, lade måleriet åt sidan. Bull Hedlunds levnadstecknare Nils Lindgren skriver, om åren fram till och med 1922, att han "under den tiden gjorde sina mognaste och mest personliga verk" ("Bertil Bull Hedlund", SAK, 1952). Framgent skulle Bull Hedlund primärt ägna sig åt grafisk konst, teckningar samt illustrationer.

Våren 1919 hade Bull Hedlund deltagit i samlingsutställningen "Februarigruppen 1919" på Liljevalchs Konsthall i Stockholm. Till de andra utställarna hörde, förutom vännerna David Tägtström, Eric Detthow och Axel Fridell, även Gösta Adrian-Nilsson och Dick Beer. Bull Hedlund hade således goda tillfällen att bekanta sig med kubistiskt måleri på hemmaplan. Inspiration kan även ha funnits i form av den samlingsutställning av sexton medlemmar i den tyska modernistgruppen "Der Sturm" vilken hade visats på Gummesons vid Strandvägen året innan.

Av avgörande betydelse för Bull Hedlunds fortsatta utveckling som målare var den resa han företog till Italien och Frankrike under åren 1921-1922. Lindgren skriver: "På nyåret 1921 gick färden söderut. Tillsammans med Dick Beer kom han till Paris, och därifrån ställdes kosan denna gång till Italien. [...] I Venedig träffade han Axel Fridell och i Siena Olle Ågren. Efter ett kortare sommarbesök i hemlandet, under vilket han bodde i Laknäs i Leksand, kom han på hösten 1921 åter till Paris, som då började att präglas av efterkrigsstämningar. Färden gick denna gång vidare till franska rivieran, där familjen Bull en tid bodde i Menton".

Bull Hedlund fick i Menton besök av Olof Ågren, vilket kom att bli av stor betydelse för målaren Bull Hedlund. Andra konstnärer som gästspelade i Menton under denna vinter var Martin Emond och Dick Beer. Tillsammans med Olof Ågren hade Bull Hedlund under en vistelse i Siena upptäckt ungrenässansens målare vars naivt berättande uttryck tilltalade konstnärerna. Bull Hedlund sökte kombinera detta uttryck med de samtida kubistiska lärorna samtidigt som han starkt tilltalades av Paolo Uccellos glödande färger samt hotfullt mörka himlar.

Lindgren skriver om hur dessa intryck mognade hos Bull Hedlund och Ågren under vistelsen i Menton: "Nu började en lycklig och harmonisk tid under vilken de båda tillsammans sökte omsätta lärdomarna från Italien i sitt måleri. De ville måla motiv med de gamlas synsätt och färgkänsla. De beundrade hos dem enkelheten, monumentaliteten och den arkitektoniska fastheten. [...] Ett ännu klarare uttryck för Bulls egna stilsträvanden ger emellertid 'Les Baigneuses'. De två nakna kvinnogestalterna har framställts med en växelverkan mellan rosa och svalt grön karnation, och golvet, som är täckt med kakelplattor i kubiskt mönster, är mycket skickligt målat".

Bull Hedlunds "egna stilsträvanden" nådde, mot en bakgrund i form av den italienska renässansen, i dessa dukar från 1921-1922 fram till en mycket intressant, delvis personlig, tolkning av de samtida modernistiska strömningarna inom det internationella måleriet. Sven Alfons och Bo Lindwall uttrycker det enligt följande i "Svensk konstkrönika under 100 år", 1952: "Hans Lhote-kubism från 1918 har blivit mera volymisk med kraftigare modellerade dimensioner; Légers tubformer har sensualiserats i 'Les Baigneuses'...".

Konstnär

Bull-Hedlund, Bertil var en svensk målare, grafiker, tecknare och bokillustratör. Han studerade vid Tekniska skolan och Konstakademien i Stockholm. Under resor 1918-1922 till Köpenhamn, Paris och Italien odlade han bl.a. ett kubistiskt influerat måleri och i Tyskland lärde han känna George Grosz markabra efterkrigskonst. Först på 1930-talet övergick han helt till grafiken och bokillustrationen, där han blev en av de främsta i vårt land. Med humor och en frodig berättargåva förenade han både fantasi och kärlek till den realistiska detaljen. Hedlund tillhörde gruppen Falugrafikerna. I hans motivkrets återfinns symboliska och historiska mötesplatser såsom en cirkus eller ett café. Lyrisk naturupplevelse och bisarr fantasi möts i hans grafiska verk i etsning och torrnål. Men hans stora begåvning kommer bäst till sin rätt i bokillustrationerna bl.a. Svenska folksagor, Anatole Frances ”Thais” och Drottning Gåsfot.