Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
113
858500

MATTA, "Örtagården", flossa, 322 x 231 cm, signerad AB MMF

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1934. Tillverkad efter 1941.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, litet hål, smärre lagningar. En långsida med malskador och smärre revor, bandkantade kortsidor. Möjligen senare kortsidor.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch nr 36, färgplansch mot sid 49; Millesgårdens utställningskatalog nr 20: Märta Måås-Fjetterström, Stockholm 1989, nr 10, färgplansch sid 17; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 122.