(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad före 1918. Märta Måås-Fjetterström komponerade mönstret under sin tid i Vittsjö 1916-19.
Något slitage, fläckar, smärre skador och lagningar. Senare fransar.
Köpt ny av nuvarande ägarens föräldrar.
Bäckahästen finns i Nationalmuseets samlingar.