184
857383

Carl Fredrik Hill

(Sverige, 1849-1911)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
Carl Fredrik Hill
(Sverige, 1849-1911)

"Blommande äppelträd"

Färgkrita på papper 17 x 21 cm.

Proveniens

Fil. dr Uno Otterstedts samling, Lund.
Direktör Jackie Neumans samling, Stockholm.

Ett av Carl Fredrik Hills allra tidigaste arbeten utgörs av en trädstudie från 1866. Den laverade pennteckningen, för vilken Hill erhöll belöning i form av skolans dukat, finns än i dag i Katedralskolan i Lund.

Konstnärens fascination för just träd samt dessas betydelse för Hill som motivkrets står ej att ta miste på. Karin Sidén skriver i Nationalmuseums utställningskatalog "Carl Fredrik Hill", 1999:

"Trädet som motiv, dess olika skepnader och uttryck, varierade Hill på många olika sätt alltifrån ungdomen. Man kan påminna sig målningarna från Frankrike med de överdådigt blommande fruktträden vid Bois-le-Roi, de höga popplarna utefter Seines stränder eller de skira trädens grönska i Champagne. Även under sjukdomstiden skildrade han olika slags träd - granar, pilträd, palmer, fruktträd i grottor, ihopslingrade träd eller kullvräkta träd med sönderslitna rötter i brusande vattenfall".

I katalognumret är det just det blommande fruktträdet som står i centrum. Den svit av oljemålningar Hill utförde föreställande blommande fruktträd i Bois-le-Roi, våren/försommaren 1877, utgör i mångt och mycket kulmen på Hills "friska" period i Frankrike. Motiven utfördes under en kort, intensiv period av inspirerat lyckorus, knappt ett år innan Hill omhändertogs på Dr Blanches klinik i Passy. Hills levnadstecknare Adolf Anderberg har kallat motiven med de blommande fruktträden en "kärleksförklaring inför all denna blommande och doftande rikedom".

I teckningarna från sjukdomstiden kan man ana en vilja att sammanfatta väsentliga delar av livsverket genom återkopplingar till den tidigare friska perioden. Hill återkommer i dessa teckningar till allehanda tidigare motiv men det förefaller som om just de blommande fruktträden utgjorde ett särdeles starkt samt betydelsefullt minne. Sten Åke Nilsson skriver i "Carl Fredrik Hill. Maximus Pictor", 2011:

"Men det högst värderade minnet från Frankrike var tveklöst flockarna av ljus fruktblom i Bois-le-Roi. Gång på gång kom Hill tillbaka till denna upplevelse som nu låg så långt borta, på andra sidan psykosen och den sista målarsommaren".

När Hill i minnet återvänder till Bois-le-Roi och dess blommande fruktträd kanaliseras motivet i ett antal varianter i tecknad form. De blommande fruktträden dyker t.ex. upp i ett par s.k. dubbelbilder vilka i sig vardera kombinerar två olika motiv. I den ena ("Blommande fruktträd framför bondgård", signerad CFH, svartkrita, 14 x 20 cm, privat ägo), enligt Erik Blomberg troligtvis fritt baserad på den tidigare oljemålningen "Bondgård, Champagne" från 1876 (signerad C.F. Hill och daterad Champagne 76, olja på duk, 58 x 69,5 cm, privat ägo), finner vi det blommande fruktträdet tätt intill byggnaden samtidigt som teckningens andra motiv ("Floden bryter fram mellan blommande fruktträd", svartkrita, 15 x 20 cm, privat ägo) avbildar en grupp om fyra blommande fruktträd grupperade kring ett vattendrag framför en kompakt granskogs dystra mörker vilken synes frammana en "hotande och påträngande påminnelse om kommande ofärd". I den andra dubbelbilden avbildar den övre halvan ("Det blommande fruktträdet i grottan", svartkrita, 18,5 x 20 cm, privat ägo) ett blommande fruktträd vilket av Hill något gåtfullt inplacerats i en grotta. Den undre delen av teckningen ("Blommande fruktträd i skymningen", svartkrita, 12 x 20 cm, privat ägo) är dock av störst intresse avseende föreliggande katalognummer då den avbildar en rad fritt stående fruktträd vilka i sitt utförande påminner om det här avbildade trädet. Den kanske märkvärdigaste "sjukdomsteckningen" med blommande fruktträd torde emellertid vara Landskap med vattenfall och blommande fruktträd (signerad Hill, svartkrita 18,5 x 25,5 cm, privat ägo, avbildad sid 127 i Nils Lindhagens bok "Hill tecknar. Pejlingar i C.F. Hills sjukdomsvärld", 1988) vilken såldes på Bukowskis Klassiska höstauktion 2011 för 269.500 kronor! I denna remarkabla teckning hade Hill placerat ett antal blommande fruktträd i och omkring grottor i anslutning till ett vattenfall.

Nils Lindhagen har kommenterat dessa märkvärdiga "sjukdomsteckningar" i vilka han ser "det blommande fruktträdet som representanten för själva livskraften och för naturens skönhet". Enligt Lindhagen är de blommande fruktträden i Hills teckningar:

"mer vältaliga symboler för skönhetens oförstörbarhet än ekarna i de tidigare teckningarna. De står som ett triumfatoriskt budskap om naturens okuvliga livsvilja och förmåga att skapa. Den sista målarvåren i Bois-le-Roi med sina starka skönhetsupplevelser gav tecknaren här den mest vältaliga symbol han kunnat finna".

Konstnär