282
850208

Marcello Bacciarelli

(Italien, 1731-1818)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Klubbat pris
130 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Marcello Bacciarelli
(Italien, 1731-1818)

Greve Stanislaw Poniatowski (1732-1798) som kung Stanisław II August av Polen.

Uppfodrad duk 71 x 57 cm. Samtida rikt skuren och förgylld ram.

Proveniens

Tidigare i tullkontrollör Alfred Collianders samling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Namnlösa porträtt", 15-30 jan 1938, kat nr 109.