64
840171

BORDSPENDYL, rokoko, möjligen Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Svängd form. Fanerad med rosenträ. Beslag av förgylld brons i form av rocailler, bladverk, krönt av blomurna samt figur med nyckel. Urtavla märkt Berg, Stockholm. Pendel finns. Glasad dörr och sidor. Höjd ca 83 cm. Bredd ca 42 cm.

Ej funktionstestad. Urtavla med patina. Maskhål. Smärre slitage. Nyckel saknas.