81
820285

Esaias zur Linden, pokal i form av ett skepp, silver, Nürnberg (1609-1632).

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Förgylld, kuppa i form av skeppsskrov, med graverad bladslinga samt på däcket graverad fisk, skaft med genombruten dekor, foten med driven och ciselerad dekor med vågmönster och sjöodjur. Total höjd 21 cm, vikt 232 gram.

Mast och segel saknas. Sekundär "schmeck". Skador, foten med bristning.