159
862042

Erik Chambert

(Sverige, 1902-1988)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 700 - 3 600 EUR
2 850 - 3 800 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Erik Chambert
(Sverige, 1902-1988)

stolar, 6 st "Poem", Chamberts Möbelfabrik, Norrköping 1950-tal.

Vitmålade med rottingklädd sits.

Slitage, retuscher, delvis ommålade, rottingen sekundär.

Formgivare

Erik Chambert (1902-1988) var formgivare och konstnär. Chambert arbetade under sin långa karriär främst som möbelarkitekt i familjeföretaget Chamberts Möbelfabrik i Norrköping. Chambert fick sitt genomslag genom utställningar som Stockholm 1930, Chicago 1933, Paris 1937 och New York 1939. Under 1940-50-talet utvecklade Chambert en personlig stil med mer raffinerade modeller. Hans möbler var ofta av hög kvalitet med tanke på hans bakgrund som snickare. Några av Chamberts ikoniska möbler är stolen "Poem" samt skåpet "Livets Vägskål". Han blev också erkänd som konstnär med sina abstrakta verk under 1950- och 60-talet.