Kan inte nå servern
284
878929

Einar Jolin

(Sverige, 1890-1976)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 200 - 71 000 EUR
55 600 - 74 100 USD
Klubbat pris
600 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Einar Jolin
(Sverige, 1890-1976)

"Jenny Hasselqvist - maskeraden"

Signerad Jolin och daterad 1916-1926. Duk 135 x 105 cm.

Proveniens

Ursprungligen i Idar Bromans samling, Stockholm.

Utställningar

Konstakademien, Stockholm, "Einar Jolins retrospektiva utställning", 1933, kat nr 87.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Eleganten Einar", 2 oktober 2010 - 9 januari 2011.
Mjellby konstmuseum, Halmstad, "Eleganten Einar", 13 mars - 29 maj 2011.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Inspiration Matisse!", 13 september 2014 - 15 februari 2015, kat nr 76 (under titeln "Porträtt av Jenny Hasselkvist").

Litteratur

Ragnar Hoppe, "Einar Jolin", 1936, upptagen i katalogdelen under år 1926, sid 32 (under titeln "Jenny Hasselqvist").
Mårten Castenfors m.fl., "Eleganten Einar", 2010, avbildad på helsida i färg sid 79.

Övrig information

I Einar Jolins oevre finns ett medvetet och ibland avståndstagande betraktande från konstnärens sida. Motiven kan ofta beskrivas som direkta tablåer, oavsett om det är en stadsvy eller en tjurfäktningsarena som avbildas. Förenkling och skönhet är teman som följer Jolin genom konstnärskapet från Konstnärsförbundets till studierna i Paris hos Matisse.

Jolin kom att bli en populär porträttmålare. Den inre porträttlikheten fick stå tillbaka för en yttre elegans som passade tidens anda och de avbildade perfekt. Återigen var det hans förmåga att koncentrera sig på det enkla och sköna hos den avbildade som gjorde hans verk populära. Under det tio år långa arbetet som Jolin lade ner på det aktuella porträttet av Jenny Hasselqvist kom båda deras karriärer att blomstra. När porträttet påbörjades 1916 ställde Jolin ut tillsammans med Konstnärsförbundet på Liljevalchs och de kommande tio åren präglades av resor runt om i Europa, Nordafrika och hans framgångar i Sverige. Modellen, Jenny Hasselqvist (1894-1978), stod 1916 inför en succé i Mauritz Stillers film ”Balettprimadonnan” och när porträttet färdigställdes tio år senare var hon en del av den Svenska baletten i Paris. Hasselqvist lämnade Stockholm som en firad premiärdansös då Rolf de Marés experimentella och nyskapande danssällskap lockade flera framgångsrika dansare ned till Paris. Baletten blev inte långlivad men under de fem år (1920-1925) man turnerade hann man med att spela på de stora scenerna runt om i världen och dess konstnärliga uttryck gjorde avtryck långt efter att kompaniet upplöstes. Kostymerna och scenografin skapades av framstående konstnärer som Fernand Legér, Giorgio de Chirico och svenskar som Nils von Dardel och just Einar Jolin. I detta porträtt avbildas premiärdansösen Hasselqvist som Chiarina från baletten ”Karneval” – en balettpantomim i en akt som sattes upp på Stockholmsoperan 1916 av den ryske koreografen Mikhail Fokintill musik av Robert Schumann. Klädseln med sina geometriska former och lager har i målningen med hjälp av Jolins färghantering jämnats ut till en harmonisk komposition. Diskret håller ballerinan en mask i sin hand och rosorna vid hennes fötter avslöjar att det är en riktigt firad ballerina som porträtteras.

Konstnär

Einar Jolin (1890-1976), bildkonstnär, föddes och dog i Stockholm. Han studerade vid Tekniska skolan, Konstnärsförbundets skola och Academie Matisse. Han var en expressionist med förkärlek åt det naiva måleriet och var god vän med Sigrid Hjertén, Isaac Grünewald och Nils von Dardel. Bland flera stora museer i Norden finns han representerad vid Nationalmuseum, Moderna Museet i Stockholm, Malmö Museum, Nasjonalgalleriet i Oslo och Statens Museum for Kunst i Köpenhamn.

Mer än någon annan följde Jolin Matisses uppmaning att konsten skulle bjuda på ”lyx, lugn och vällust”. Konstverket skulle vara ett smycke, utstråla harmoni och skönhet. Vid tiotalets mitt gör han några av sina allra finaste målningar. Han målar stadsutsikter från Söders höjder, folklivsbilder från de elegantare kvarteren, modeller och kvinnoporträtt. Jolin blev Stockholmsmålaren framför andra. Ett motiv som han ständigt återgav var utsikten från ateljén vid Katarinaberget, alltid en söndagsstilla storstad. Alla oväsentligeter är bortskalade. De stiliserade formerna förmedlar i mjuka milda färger ett rent, elegant uttryck. Han har utfört många porträtt och stilleben med östasiatiska föremål.

Läs mer