"Stilleben med ryttare"
Signerad G. Löberg och daterad -28 på duk-kant a tergo. Duk 50,5 x 61 cm.
Familjen Anderssons samling, Bukowskis, 2012.
Konstnärshuset, Stockholm, "Utställning II", 3 - 15 november 1928, kat nr 32.
Bengt V Wall, "Gunnar Löberg - det förbisedda geniet", 1952, avbildad helsida bild nr 34.
Lis Mörner, "Gunnar Löberg" (avhandling), 1972, sid 40. Bildförteckning Bild E, sid 25.