Arne Jones E1299
119
902732

Hans Ekeström dä, ask med lock, silver, Hälsingborg 1707, barock.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Oval, med rikt driven och ciselerad dekor av akantus och på locket putti samt bladkartush med initialer. Längd 11,5 cm, vikt 144 gram.

Bristningar, lagningar.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).