Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
13
911751

SPEGLAR, ett par, tillskrivna Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockholm. Gustavianska, 1780-tal.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 800 - 9 750 EUR
9 060 - 11 300 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Krön med plym och antikiserande medaljonger med motställda man- resp. kvinnohuvuden. Snidade lagerkvistar. Höjd 214, bredd 84 cm.

Dekorbortfall. Dekorbortfall. Lagningar.

Proveniens

Säbylund, Närke.
Upptagna i Claes de Frietzckys egenhändiga förteckning från den 11 juli 1789 på Säbylund ”Förteckning på Meublerne vid Säbylund och hvad de kosta i inkiöp med frackt”, Kungliga biblioteket:
Förmaket...2 st Stora speglar.