14
911759

FABIAN WREDES SPEGEL, med grevliga ätten Wredes vapen, tillskriven Burchard Precht. Barock, 1600-talets slut.

Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
17 700 - 26 600 EUR
18 500 - 27 800 USD
Klubbat pris
350 000 SEK

Krön med etsad dekor av Wredes vapen. Även etsad glasdekor i ramen med ströblommor. Rikt snidad, förgylld och bronserad dekor av akantusblad, ymnighetshorn och blommor. Höjd 195, bredd 110 cm.

Lagningar.

Proveniens

Säbylund, Närke.
Tidigare Wiks slott, Uppland.
Tidigare Vårby, Södermanland.
Tidigare Fånö.
Tillhört greve Fabian Wrede, 1641-1712. Greve 1687, introducerad 1689.
Ingick i vad Fabian Wredes dotter Sophia medförde i Erik Axelsson Sparres bo vid deras giftermål 1707:
Designation Och Vppsattz Af den Egendomb som min Sahl: Grefwinna Högwälborne Fru Sophia Wrede utij mitt Boo inbracht och effter det oss emellan slutna pactumante nuptiale de Dato. Stockholm d. 21 Januarij A:o 1707 hemfaller min lilla Son Axell Wrede Sparre såsom dess mödernes arfs Rättigheet, Nämbl:n, [...]
Fåhnö 1 St. Spegell stoor förgyld Bilthuggare Rahm, rijtade glaas i Rahmen och Wrede wapn rijtadt i glaset uppe i Capitelen.

Sophia Wredes hemgift 1707, De la Gardieska arkivet, Släktarkiven, Wrede 11,
Handskriftsvolym, Lunds universitetsbibliotek.

Schlegel, Bernhard, Svenska slott : Wijk, Stockholm, 1876 under rubriken 9 Möbler A är auktionens spegel upptagen: Spegel, stor, med förgyld skulpterad ram, i ramen slipadt glas och ofvantill inslipadt grefliga slägten
Wredes vapen. Har tillhört kungl. rådet grefve
Fabian Wrede. Denne spegel finnes nämnd i De la Gardiska Archivet, del. 14, pag. 66 och har jemte en stor del af det äldre möblemanget kommit från Vårby
i Södermanland.

Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, auktionens spegel avbildad sid. 215.