Madeleine Pyk – en samling F769
155
902552

Icke identifierat bomärke, sked med knopp med fyra kerubhuvuden, silver, Sverige 1600-talets början, renässans.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Delvis förgylld, odjurshuvud vid skaftfästet, delvis vridet skaft, bladet med graverade ornament. Längd 16 cm, vikt 42 gram.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).