189
877582

Sked med volutknopp, silver, okänd mästarstämpel, Sverige 1600-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Gjutet skaft med räfflat band, i bladet gravyr. Längd 15,5 cm, vikt 40 gram.

Slitage.

Proveniens

Falk Simons samling: F.S. 712