191
897935

Sked, ostämplad, silver, sannolikt Danmark, daterad i gravyren 1654.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Sexkantigt skaft med avslutande sköld, bladet med gravyr, fånsidan med inskription "Peder Soren Sen Strvdva". Längd 17,5 cm, vikt 50 gram.