Madeleine Pyk – en samling F769
246
914814

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Klubbat pris
155 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Solfläckar", gobelängteknik, ca 337,5 x 226 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1966.

Något slitage, blekt och smutsig, fläckar. En kortsida med senare fransar, en med ställvis skadade fransar. Färgerna är starkare på fotografierna än i verkligheten.

Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, färgplansch mot sid 80; Nationalmusei utställningskatalog 308: verkstad Måås-Fjetterström, Stockholm 1967, nr 31, plansch sid 13; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 156-157.

Ett stort exemplar tillverkades för Svenska Handelsbankens direktionsmäss, Stockholm.