422
911876

David von Krafft

(Tyskland, 1655-1724)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
165 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
David von Krafft
(Tyskland, 1655-1724)

Carl Gustaf von Liewen (1695-1722)

Signerad David Krafft pinx 1706 a tergo. Oval duk 76 x 63,5 cm. Samtida förgylld ram.

Proveniens

Säbylund, Närke.
Tidigare Wiks slott, Uppland.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II sid 494. SPA 1920:1947.

Schlegel, Bernhard, Stockholm, 1876, samlingarna på Wiks slott, Uppland, nr 124.

Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, katalognumret avbildat 215.

Carl Gustaf von Liewen (1695-1722), son till Hedvig Lovisa Horn af Björneborg (1655-1715), se hennes porträtt katalognummer 437.

Schlegel, Bernhard, Stockholm, 1876:

Friherre Karl Gustaf V O I 1 Lieven, som var född 1695, blef kammarherre hos hertig Karl Fredrik af Holstein-Gottorp, samt dog d. 28 Febr. 1722. Han gifte sig 1721 med sitt syskonbarns dotter grefvinnan
Ulrika Juliana Brahe, i hennes första gifte, som föddes 1704 d. 24 Aug. i Stockholm, och dog 1765 d. 30 Mars på Björksund. Hennes testamente jemte hennes och
hennes båda mäns porträtt finnas på Wijk; Lievens bröstbild i röd drägt med alongeperuk; hon, ock bröstbild, i ljusgrå drägt med hermelinsmantel,
pudradt hår, svart slöja, samt bröstsmycke, besatt med perlor och diamanter.