435
912876

Jonas Forsslund, replik

(Sverige, 1754-1809)
Jonas forsslund replik, johan alströmer (1742-1786) & hans hustru hedvig chatarina danckwart-lillieström (1762-1837).

Johan Alströmer (1742-1786) & hans hustru Hedvig Chatarina Danckwart-Lillieström (1762-1837).

Oval duk 63 x 54 cm samt 62 x 54 cm. Samtida förgyllda ramar.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

4 107 - 5 133 EUR

Klubbat pris:
28 000 SEK
Tilläggslista

Det finns en alternativ tolkning kring vem herrporträttet föreställer. Enligt "Svenska slott och herresäten" band Östergötland, s.169, finns en avbildad replik på Solberga tillskriven Jacob Björck. Där anges att porträttet istället föreställer Gabriel Wennerstedt.

Proveniens

Säbylund, Närke.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid. 16. SPA 1920:2049 som en målning av Jonas Forslund.

Övrigt

Porträttet föreställande Johan Alströmer är en replik av en målning i Kungliga Myntkabinettet, Stockholm. Porträttet föreställande Hedvig Chatarina Danckwart-Lillieström ej av Jonas Forslund.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver och skulptur
+46 (0)709 17 99 93