Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
73
908989

SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, en signerad av Niclas Meunier. Gustavianska 1784.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9 750 - 14 600 EUR
11 300 - 17 000 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Förgyllda och bronserade. I krönet musselformation med akantusblad. I ramen pärlstav och bladsnitt. Svängda ljusarmar av mässing. En signerad NM (Niclas Meunier, mästare i Stockholm 1760-tal-1797). En med Stockholms hallstämpel 1784. Höjd 58, bredd 52 cm. Renoverade. En med senare glas. ( 2 )

Renoverade. En med senare glas.