106
929828

Fernandez Arman

(Frankrike, 1928-2005)
Fernandez arman, "venus aux petits cuilliers".

"Venus aux Petits Cuilliers"

Signerad Arman och numrerad 17/100. Utförd 1998. Brons med svetsade stålskedar på bas av marmor höjd 46 cm, inklusive bas 54 cm.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris:
60 000 SEK
Tilläggslista

Korrekt titel är "Venus aux Petits Cuilliers"

Armand Pierre Fernandez, mer känd som Arman, föddes i Nice 1928. Fadern ägde en antikvitetsaffär i vilken Arman tidigt fann passionen och fascinationen för vardagliga och kuriösa ting. Arman påbörjade en traditionell konstutbildning på konstskolan i Nice men hoppade av redan efter tre år då han fann utbildningen för konservativ.
Istället sökte han inspiration hos samtida konstnärer som Marcel Duchamp, Jackson Pollock och Kurt Schwitters och började måla abstrakta motiv. Omkring år 1960 var Arman med och bildade konstnärsgruppen ”Nouveaux Réalistes” tillsammans med b.la. César, Niki de Saint Phalle, Jean Tinguely och Yves Klein och fann sin egna nisch och det uttryck vi har kommit att förknippa honom med idag. Han började experimentera med tidiga versioner av ”ackumulationer” i vilka Arman utforskar sin verklighet och ger nya dimensioner till redan fullkomliga föremål.

This work is recorded in the Arman Studio Archives New York under number: APA# 8401.98.006

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19