180
927848

Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg

(Sverige, 1916-1992)
Ann-mari lindbom, gift forsberg, vävnad, "bilöpare", gobelängvariant, ca 32 x 87 cm,  signerad amf.

VÄVNAD, "Bilöpare", gobelängvariant, ca 32 x 87 cm, signerad AMF

(Ann-Mari Forsberg, född Lindbom, för MMF AB). Komponerad 1959. Baksidan med påsydd etikett.

Något slitage och smutsig, obetydliga skador.

Utropspris:

10 000 SEK

1 024 EUR

Klubbat pris:
11 000 SEK

Jämför "Små Vävnader från Märta Måås-Fjetterström", färgplansch 13; "Bikupan" Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 64; Waldemarsuddes utställningskatalog nr 6: Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1982, plansch sid 9.

"Bilöpare", som finns i olika storlekar, är detaljer ur den vävda tapeten "Bikupan."

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92