Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
197
934445

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Klubbat pris
135 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MATTA, "Röd grön äng", rölakan, ca 400,5 x 308 cm, signerad MMF

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1929. Tillverkad omkring 1935. (Ovanlig variant med den vita bården).

Jämnt ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre skador. Långsidorna med smärre skador, skadade kortsidor och fransar, många fransar saknas.

Proveniens

Inköpt 1935 på MMF. Beställd av Hjalmar Schaffer, försäkringsdirektör Nordstjernan. Därefter i arv till nuvarande ägare. Bilden är tagen i Hjalmar & Ingrid Schaffer hem, Teknologgatan 3, Stockholm 1935.

Formgivare