MATTA, "Gula havet", rölakan, ca 527 x 288,5 cm, signerad AB MMF MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1945.
Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, jämnt något blekt, smärre skador.
Jämför Liljevalchs: Nordiskt Konsthantverk, 7 september - 6 oktober 1946, Stockholm 1946, plansch sid 83.