MATTA, "Fjädern, gul", rya, ca 180,5 x 91,5 cm, signerad AB MMF MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1947. (Ovanlig i gult).
Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med smärre trampveck, senare fransar.
Ett exemplar av "Fjädern" finns på Nordenfjeldske kunstindustrimuseum, Trondheim.